Kostol a drevený betlehem

Obec známa Jánošíkovskou históriou ponúka pre turistov množstvo lákadiel. Jedným z nich je aj drevený betlehem. Nejde však len tak o hocijaký betlehem. Ten v Terchovej, je vskutku jedinečný.

Unikátny drevený betlehem sa nachádza v Kostole sv. Cyrila a Metoda stojacom v centre obce. Nápad vytvoriť symbolický betlehem sa zrodil pred Vianocami roku 1976. Betlehem je dielom dedinského rezbára Štefana Hanuliaka, ktorý spolu s priateľmi Jozefom Holúbkom a Štefanom Krištofíkom.

Majstrovské dielo je skoncipované do troch častí. Prvú predstavuje „stará“ Terchová so svojimi remeslami a charakteristickým koloritom, druhú miesto Ježišovho narodenia „skromný“ Betlehem, a tretiu „prepychový“ Jeruzalem.

Návštevníci môžu každý rok na betlehem obdivovať niečo nové. Postupne pribúdajú náboženské výjavy z Betlehema i Jeruzalema, atmosféru historickej Terchovej evokujú ďalšie ľudové remeslá a dielničky majstrov. Miestni rezbári drevený betlehem aj ozvučili, a tak sa môžete započúvať aj do typickej terchovskej muziky. Betlehem v Terchovej je druhým najväčším na Slovensku, po betleheme v Rajeckej Lesnej.