Dolné diery - Jánošíkove diery

Jánošíkove diery sú sústava tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre. Nachádzajú sa v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec a skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká nimi Dierový potok, ktorý ich vyformoval.

Dolné diery sú značené náučným chodníkom. Nachádzajú sa v nich dva vodopády s výškou 1 m a 3,5 m, ktoré sú súčasťou vodopádov Dierového potoka.

Rovnako ako aj v ostatných dvoch častiach, aj v časti Dolné diery môžete obdivovať bizarné skalné útvary, previsy a úžľabiny, ktoré majú charakteristickú klímu. Vďaka nej sa tieto skalné útvary stali domovom rôznorodých druhov rastlín a živočíchov.

Trasa je vhodná a zaujímavá aj pre rodiny s deťmi. Prechody sú nenáročné a ponad Dierový potok vedú lávkami so zábradlím. Dolné diery končia Podžiarom, kde v malej dreveničke nájdete bufet. Tu sa môžete občerstviť a chvíľku si posedieť na lavičkách alebo na lúke pri vode.

Pre všetkých nadšencov turistiky a prírody odporúčame prejsť všetky časti. Jánošíkove diery sú prístupné atraktívnymi značenými turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami z Terchovej - Biely Potok.